Kiedy umowa spedycji a kiedy umowa przewozu?!?!?!
50966
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-50966,eltd-core-1.1.3,borderland-theme-ver-2.2,ajax_fade,page_not_loaded,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,transparent_content,fade_text_scaledown,side_menu_slide_from_right, vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-7.3,vc_responsive

Kiedy umowa spedycji a kiedy umowa przewozu?!?!?!

 

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym umowa spedycji jest zobowiązaniem się spedytora do wysłania lub do odbioru przesyłki na zlecenie klienta albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. W takiej umowie należy określić:

1. przesyłkę,
2. rodzaj i zakres usługi spedycyjnej,
3. wynagrodzenie spedytora.

W sytuacji, gdy przewoźnik nie dokonuje przewozu przesyłki samodzielnie, ale powierza jego wykonanie innym przewoźnikom nie powoduje to przekształcenia umowy przewozu w umowę spedycji.

W takiej sytuacji, o tym jaka umowa została zawarta, decyduje nie rodzaj podejmowanych w ramach umowy czynności, ale treść zobowiązania.

Jeżeli przyjmuje się ofertę, w której mowa jest tylko o przewozie rzeczy, a żadne czynności nie wskazują na istnienie dodatkowych postanowień, które są charakterystyczne dla umowy spedycji, to umowa zawarta przez przyjęcie oferty jest umową przewozu, a nie umową spedycji. Dodatkowo należy wskazać, że nawet w przypadku, gdy taka osoba nie ma koncesji na przewóz, nie przekształca umowy przewozu w umowę spedycji.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2016 roku, sygn. akt: I ACa 1421/15

Data

30 kwietnia 2020

Kategoria

Baza wiedzy