Prokura???
51499
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-51499,eltd-core-1.1.3,borderland-theme-ver-2.2,ajax_fade,page_not_loaded,paspartu_enabled,paspartu_on_top_fixed,paspartu_on_bottom_fixed,transparent_content,fade_text_scaledown,side_menu_slide_from_right, vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-7.3,vc_responsive

Prokura???

 

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę, które upoważnia do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Prokura musi być udzielona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Prokura w odróżnienia od zwykłych pełnomocnictw musi być ujawniona w CEIDG lub KRS. Kodeks cywilny wyróżnia trzy rodzaje prokury:
1. Łączną- kilku prokurentów musi działać razem. Prokura łączna może też polegać na tym, że prokurent musi działać wspólnie z członkiem zarządu (prokura niewłaściwa).
2. Oddzielną/Samoistną- każdy z prokurentów (niezależnie od ich liczby) może działać samodzielnie.
3. Oddziałową- zakres umocowania prokurenta ograniczony jest do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.
Warto pamiętać, że w przypadku sp. z o.o. i S.A. dla ustanowienia prokury wymagana jest zgoda wszystkich członków zarządu (art. 208 k.s.h i 371 k.s.h.)- najczęściej jest to uchwała zarządu, zaś odwołać prokurę może każdy członek zarządu.
Data

21 października 2020

Kategoria

Baza wiedzy